Proč vlastně s dětmi v akademii pracujeme?

Přejeme krásné léto našim trenérkám a trenérům  , našim hráčkám a hráčům a jejich rodinám. Pro klidné prázdninové dny posíláme úvahu, proč se věnujeme našim dětem ve fotbalové akademii :

Proč vlastně s dětmi v akademii pracujeme ?

Chci se v dnešním příspěvku s Vámi podělit o úvahu, proč vlastně se ve Velvarech v akademii o děti staráme. Možná by každý trenér naší fotbalové akademie o něco trochu jinak  na tuto otázku odpověděl, ale věřím, že v mnoha důvodech bychom se shodovali, proč rozvíjíme sportovní talent dětí z Velvar a dnes už i poměrně širokého okolí Velvar.

Nastíním Vám své důvody a seřadím je tak, jak vnímám jejich důležitost :

 1. Rozvíjíme u dětí talent : každý člověk má v sobě dřímající talent, každé dítě má v sobě velký potenciál a možnost rozvoje a růstu. Bohužel dnešní doba příliš nepřeje péči o tyto dětské hřivny. Více se snažíme v poslední době pečovat o handicapované děti (což rozhodně není špatně), ve škole několik let běží na plné obrátky inkluze a obrovská ekonomická podpora začleňování handicapovaných dětí do třídních kolektivů. Jen je škoda, že se úplně rezignuje na rozvoj talentů u dětí. Stát by toto měl podporovat minimálně stejně, jako pomoc slabším a handicapovaným dětem. Ale to se neděje. Rozvíjení talentů je dnes téměř výhradně na rodičích. A je to špatně. V dnešní těžké době mají rodiče velmi málo času se dětem věnovat. Musí předně svoje rodiny zabezpečit a pak teprve věnovat čas a peníze na rozvoj nadání a koníčků u svých ratolestí. Proto jako úplně prioritní smysl naší fotbalové akademie vidím se věnovat rozvoji nadání našich dětí. A jsem rád, že na to nejsme s trenéry sami – podporuje nás majitel Bohemians Praha 1905 pan Dariusz Jakubowicz. Bez podpory tohoto silného sponzora by nevyrostla velmi kvalitní fotbalová infrastruktura ve Velvarech. Vážíme si pomoci města v čele s panem starostou Radimem Wolákem. Jsem rád i za podporu víc jak desítky pravidelných sponzorů fotbalové akademie, kteří ekonomicky ulehčují rodičům dětí. Nemohu a ani nechci je nyní všechny vypisovat, ale zveřejňujeme jejich podporu na webových stránkách fotbalové akademie. Tihle všichni nahrazují chybějící státní podporu pro nadané děti. Velmi si jich vážím. Když někdo dnes podporuje děti, je to nezištné, nic mu to zpětně nepřinese. Vyjma pocitu, že pomohl dobré věci – vždyť jednou talentovaná budoucí generace potáhne náš stát a bude rozhodovat o prosperitě našeho národa.
 2. Vedeme děti ke zdravému životnímu stylu : bojujeme o naše děti. Dnes je velké množství lákadel, jak ovládnout dětskou mysl a učinit naše děti závislé na pasivním způsobu života. Nemá smysl rozebírat počítačové hry a jejich ovládání našich dětí… . Je to velké riziko a my jsme vděčni za každé dítě na tréninku, které sportuje, je aktivní, zvyšuje si fyzičku a tím pádem zvyšuje prevenci a odolnost proti všem vlnám infekčních chorob ( a to jich za poslední dobu bylo…). Ale také to prospívá duševnímu zdraví našich dětí. Je rozdíl, když Vaše dítě dvě hodiny sportuje na čerstvém vzduchu a nebo dvě hodiny sedí doma u počítače. Troufnu si tvrdit, že u 95% (chtěl jsem napsat u 100%) dětí, co přijdou z tréninku je pozitivnější vyladění oproti těm, co seděly před obrazovkou svého kompu či mobilu.
 3. Učíme děti úctě k autoritě, sebeovládání a přemáhání se : toto je úplně opomíjené v dnešní době. Poslouchat autority, mít vnitřní kázeň, přemoci se, podstoupit námahu, překonat bolest. Ale jen tak se dá ve sportu posouvat, vyhrávat. Jen tak se rodí charaktery, které pak na vrcholové úrovni uznáváme a opěvujeme je. Ale tito sportovci vyrostli mimo systém a nebo to jsou už stárnoucí celebrity ještě z funkčního minulého systému práce s mládeží, který jsme bohužel opustili. Ester Ledecká nebo Martina Sáblíková dosáhly svých úspěchů jen díky neskutečné houževnatosti a dřině a velké podpoře rodičů a charismatických trenérů, kteří šli proti své době. I naši trenéři v akademii jdou proti době i proti trendům společnosti.
 4. Chceme vychovat výborné fotbalisty a slušné lidi : až zde vidím ten sportovní úspěch. A ten se neskládá z počtu vyhraných zápasů, prvních míst, vstřelených branek… .To je spíš na překážku. My u dětí v akademii i v kolektivním sportu na prvním místě sledujeme osobní fotbalový rozvoj. Nesledujeme konečný výsledek zápasu, ale jak které dítě se v tom zápase fotbalově rozvíjelo – jak bylo silné na míči, jak se nebálo něco fotbalového vymyslet, a tím dáváme dítě prostor pro růst, odvahu kazit věci – tím se nejvíce roste. Jen názorný příklad pro porozumění. Chceme, aby dítě hrálo co nejvíce s míčem – proto nechceme, aby brankář míč od brány odkopl co nejdále, ale aby ho nahrál nejblíže postavenému spoluhráči a ten má s míčem obejít protihráče. Na začátku skoro všechny pokusy jsou neúspěšné a často z nich padají góly do naší brány. Ale to je jedno. Za půl roku je úspěšných pokusů už víc než polovina a dostáváme méně branek z „chyb“ učícího se hráče. Dokonce on konstruktivně i nějaký náš gól založí. Po roce už téměř nezkazí obejít protihráče a má velké individuální sebevědomí… . Toto je naše fotbalová cesta. A vše se snažíme podporovat slušným chováním na hřišti – přiznat se k teči míče do zázemí, ale i faulu, z kterého může být penalta, či bez reptání přijmout  rozhodnutí rozhodčího… . Jen takto vychováme skvělé sportovce a neméně skvělé lidi.

 

Jsem rád, že máme partu trenérů, kteří uvažují podobně a nezištně se věnují talentovaným dětem. Velké poděkování si zaslouží : Eliška Machová, Pavel Potluka, Miroslav Mikyna, David Němeček, Josef Bartl, Robert Pfleger, Stanislav Spodniak, Michal Stratil a několik tatínků, kteří trenérům pomáhají. V dnešní době jsou trenéři, stejně jako vedoucí kroužků pro děti, kde rozvíjí všestranné talenty dětí, -  novodobými světci a je si třeba jejich práce vážit.

                                              

 • BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.
 • BBG
 • ZFP Akademie, a.s.
 • Toi Toi
 • Restaurace Na Františku
 • Mero
 • backaldrin s.r.o.
 • Uzenářství Čejka
 • Moehr
 • Skvělý.net
 • Kompek
 • Moravec Group
 • ok POINT
 • Proficolor
 • Zemědělská farma Bratkovice
 • Jednota COOP Kladno
 • Motorest Vítov
 • Kia Kladno
 • Rohstal
 • IBG
 • Accolang
 • Accolang
 • Trigema
 • BBG

All rights reserved © 2022 FA Bohemians Praha 1905 - Velvary